História Tinnitusu
Slovo „tinnitus“ pochádza z latinčiny, slovo „tinniere“ znamená zvoniť. Najstaršie písomné záznamy o tinnite pochádzajú zo starého Egypta (pred 3 500 rokmi). Ďalšie správy a spôsob liečby sú zachytené z Babylonu, Indie, Perzie, Grécka a Ríma. Švajčiarsky filozof a lekár Paracelzus, za svojho života označovaný ako „Luther Medicíny“ už v roku 1500 vysvetľoval, že tinnitus môže byť spôsobený extrémnym hlukom (rachotom zbraní, výbuchmi atď). Elektronické experimenty na ovplyvnenie ochorenia sa začali robiť už okolo roku 1800.
Tinnitus, je to choroba?
Tinnitus nie je choroba, hoci my, čo ho máme, ho považujeme za chorobu, ktorú vnímame veľmi ťažko. Je symptómom (občas sa hovorí i o syndróme), ktorý sa u pacienta najčastejšie prejavuje pískaním, hučaním, šumením alebo bzučaním v jednom alebo v obidvoch ušiach. Tieto zvuky nie sú počuteľné pre okolie , počuje ich iba samotný pacient. Niekedy pacienti udávajú len pocit, že im hučí a šumí v celej hlave a nevedia tento stav identifikovať. Hučanie sa môže prihodiť občasne, na niekoľko dní, potom príde prestávka, kým sa zvuky znovu objavia alebo môže byť spôsobované neustále. Zvuk môže mať intenzitu od tichého zvuku až po neznesiteľný hluk.
Presnú príčinu vzniku nepoznáme, môže byť spôsobená viacerými faktormi.
Tinnitus môžeme rozlišovať :
1. Podľa počuteľnosti
Objektívny: vyskytuje sa veľmi zriedkavo, môže byť počuteľný aj druhou osobou. Vzniká v blízkosti sluchového orgánu v porušených cievach alebo svaloch.
Subjektívny: počuje ho iba pacient a nikto iný. Hovorí sa o ňom ako sluchovej halucinácii. Vznikajú v jeho sluchovom orgáne alebo v centrálnych dráhach bez vonkajšieho podnetu.
2. Podľa doby jeho trvania
Akútny – do 6 mesiacov trvania
Chronický – dlhšie než 6 mesiacov
Čaká nás dlhý boj, pri ktorom je najdôležitejšie udržať si vieru a ignorovať nepochopenie od všetkých, či už priateľov známych, rodiny.
Výskyt tinnitusu
Podľa odhadov sa s tinnitusom aspoň raz za život stretlo 50 % obyvateľstva na zemi, a z toho 10 % trpí chronickým tinnitusom. Vyskytuje sa viacej u starších ľudí, ale v dnešnej dobe ním trpí už veľa mladých ľudí. Na Slovensku sa prieskum nerobil ale odhaduje sa, že je to tiež podobný počet, okolo 10 % ľudí.
Tinnitus a známe osobnosti
Tinnitus sa nevyhýba ani svetovým celebritám. Je zaujímavé, že medzi nimi nachádza veľké množstvo hudobnikov, čo svedčí o tom, že častou príčinou býva práve vystavovanie sa nadmernému hluku.
Tu je zoznam zopár známych osobností :
Barbara Streisand
Phil Collins
Bono
Chris Martin
Vincent van Gogh
Ludwig van Beethoven
Bedřich Smetana
Bob Dylan
Bono
Chad Peery
Eric Clapton
George Harrison
George Martin
Jeff Beck
Oscar Wilde
Ozzy Osbourne
Paul Schaffer
Pete Townshend
Ryan Adams
Steve Martin
Sting
Sylvester Stallone
Will.i.am
„Dôležité je, naučiť sa s tinnitusom žiť. Čím skôr to pochopíte, tým lepšie sa začnete cítiť.“
Takisto Tinnitusom trpí aj Chris Martin spevák skupiny Coldplay. ( prehodte si titulky do slovenčiny, ak neviete po anglicky)
Výborný film pre všetkých Tinnitusárov
Na tento film Baby driver som chcel ísť ešte v minulom roku 2017 keď prišiel do kín, len sa mi nejak nepošťastilo a pozabudol som naň. Po dlhej dobe som sa tak opäť dostal k tomuto filmu a môžem ho odporučiť všetkým Tinnitusárom. Toto akčné krimi Edgara Wrighta...
Koniec pískaniu v ušiach? Nový výskum naznačuje pozitívne výsledky
Koniec pískaniu v ušiach ? Tinnitus a jeho hučanie a pískanie v ušiach nás mnohých dostáva do zúrivých stavov, ale je tu menšia nádej pre milióny ľudí, ktorí trpia chronickým zvonením v ušiach. Prichádza vo forme experimentálneho zariadenia, ktoré používa presne...