Liečba Tinnitus

Akútny tinnitus – do 6 mesiacov

 

Pri zistený, že Vám šumí v ušiach treba čo najskôr vyhľadať kvalitného ORL doktora! Platí tu staré zlaté pravidlo, čím skôr tým lepšie. Pravdepodobne Vám nasadí lieky ako Betaserc, Betahistin (betahistini dihydrochloridum lieky na prekrvenie vnútorného ucha) a povie Vám, že to pískanie pravdepodobne neprejde, že si budete na to musieť vo svojom živote zvyknúť a zmieriť sa s tým. Vtedy spoznáte, že nemáte kvalitného orintológa. V akútnej fáze sa dá vyhnúť tomu, aby ste predišli prechodu na chronický tinnitus (nestáva sa to často, ale šanca tam je). Treba buď zmeniť ORL lekára alebo trvať na komplexných vyšetreniach (audiometria, tympanometria, otoakustické emisie atď). Dôležité je aj vyšetrenie krvných ciev pomocou ultrazvuku. Po týchto vyšetreniach je dobré navštíviť čo najskôr neurológa (najlepšie ihneď – skutočne to nezanedbajte!), pretože často môže mať tinnitus neurologický pôvod. Ďalšou možnosťou, ako by sa dal tinnitus odstrániť v akútnej fáze, je infúzna terapia. Hlavným zmyslom tejto terapie je, aby sa bunky viac okysličili a tým sa im dodali potrebné výživné látky na prekrvenie a dúfať, že sa sami obnovia. Pri tejto terapii sa podávajú kortikosteroidy a vazoaktívne lieky (rozširujú cievy a zlepšujú látkovú výmenu v mozgu). Ďalšou možnosťou je hyperbarická kyslíková terapia, ktorá sa ordinuje samostatne alebo v kombinácii s podávaním vazoaktívnych infúzii, poprípade kortikoidových. Táto terapia je založená na tom, že sa pacienti umiestňujú do tlakovej komory, v ktorej úroveň tlaku dosiahne hodnoty zodpovedajúce 16 m pod hladinou vody; pacienti pritom dýchajú čistý kyslík. Takto sa zvýši koncentrácia kyslíku v krvi pacienta. Príčinou tinnitusu môže byť i vysoký krvný tlak, preto by ste  si mali spraviť interné vyšetrenie na krvný tlak. Tinnitus môžu spôsobovať aj problémy s krčnou chrbticou, ktoré zistíme pomocou magnetickej rezonancie. CT vyšetrením sa zistí prípadná prítomnosť nádoru alebo iného patologického procesu v centrálnom nervovom systému. Tieto nádory môžu spôsobiť okrem tinnitusu i hluchotu, stratu rovnováhy, či ochrnutie časti tváre.

Chronický tinnitus – po 6 mesiacoch

 

Liečba chronického tinnitusu sa v podstate v ničom neodlišuje od liečby akútneho tinnitusu – stále platí, že je potrebné hladať příčinu vzniku. V súčasnosti ale neexistuje univerzálny liek alebo lekársky zákrok, ktorý by odstránil chronický tinnitus. Na svete existuje niekoľko vedeckých výskumov, ktoré sa o to snažia. Na svetových stránkach, na facebooku, ľudia z celého sveta (Spojené štáty americké, Veľká Británia, Čina, Austrália atď) píšu, že žiaden liek objavený ešte nebol, a sú to oveľa vyspelejšie krajiny ako Slovensko.

Jediná oficiálna metóda liečby tinnitusu je  – TRT (Tinnitus Retraining Therapy). Cieľom  TRT je  „habituovat tinnitus“, inými slovami pokúsiť sa znížiť vedomie šelestu až do bodu, kedy už nedominuje vášmu vnímaniu.  TRT Vám nezaručuje uzdravenie. Jednou z výhod TRT je fakt, že funguje nezávisle na tom aká je  príčina Tinnitusu, ktorá sa dá veľmi ťažko diagnostikovať.

„Ak Vám niekto tvrdí, že je schopný vyliečiť tinnitus pomocou tabletiek alebo inej alternatívnej metóde, tak je to zrejme nejaký podvodník, ktorý sa chce na Vás iba obohatiť!“


 

 

Ako liečiť pískanie v ušiach? Užitočné rady pre Vás

 

 

 • Dôležité je nepanikáriť! Sám podľa seba viem, že keď mi začalo pískať v ušiach, tak som spanikáril. V tom čase som bol v zahraničí a miestni lekári mi nevedeli pískanie zastaviť, tak som sa so strachom vrátil domov. Dnes by som už postupoval inak. Ostal by som v zahraničí, ale mal som veľký strach z toho, čo sa so mnou deje. Tinnitus zvyčajne nie je príznakom vážnej choroby.
 • Nájdite si ORL lekára, ktorý sa zaujíma o tinnitus, i jeho liečbu a snaží sa Vám pomôcť. V mojom prípade mi doktor iba povedal, že sa s tým nič nedá robiť a musím si zvyknúť. Takto spoznáte, že máte nekvalitného ORL lekára a okamžite ho zmeňte! Naši lekári majú o tinnituse , žiaľ, veľmi málo poznatkov.
 • Všímajte si na sebe, ktoré činnosti alebo potraviny ovplyvňujú Vaše pískanie a šumenie. Mne osobne pomáha cvičenie – cviky zamerané na tricepsové svaly a pravidelné užívanie ginko biloba. Skúšal som ginko od viacerých výrobcov a osvedčilo sa mi GINKO PROTECTUM EXTRA 90 kapsúl (cítil som sa oveľa lepšie celkovo ako od ginko od iných značiek a tinnitus som ani miestami nepočul)
 • Vyskúšajte chiropraktickú masáž. Mne masáž veľmi pomáha. Pocítil som zoslabenie pískania na určitý čas a zároveň po napravení chrbtice som sa citíl ako nový človek. Môžem odporučiť z mojej vlastnej skúseností chiropraktika Miša na ktorého nedám dopustiť.  https://www.masazeolejnik.sk/
 • Asi najdôležitejšie zo všetkého je nestresovať, vyhýbať sa stresu, pocitom úzkosti, samoty. Veľakrát sa mnohí z nás začnú postupne uzatvárať do seba.
 • Obmedziť užívanie stimulantov nervovej činnosti – káva (kofeín), alkoholu a cigariet (nikotínu) – fajčenie môže spôsobiť vysoký krvný tlak a tým môže zhoršiť pískanie. Po požití alkoholu je to takmer isté, že sa Vám pískanie objavuje vo veľkej miere.
 • Nevzdávajte sa, nestrácajte nádej a vieru, že to bude raz lepšie. Sme tu vtedy pre Vás, píšte si s ľuďmi s podobným osudom, ktorí Vás vedia pochopiť a podržať.
 • Vyhýbajte sa prostrediam s nadmerným hlukom (kino, koncerty, diskotéky) tinnitus sa vtedy výrazne zhoršuje.
 • Myslite pozitívne.
 • Nehanbite sa za tinnitus . Hovorte o ňom. Informujte Vašich priateľov a známych. Snažte sa im vysvetliť, čo vám je a ako Vám s ním môžu pomoc.
 • Vyhýbajte sa únave a doprajte si dostatočný oddych, keď to potrebujete.
 • Ak ste dlhodobejšie v stave úzkosti a nemôžete spávať, navštívte psychológa a psychiatra. Nehanbite sa za to. Pomôžu Vám.
 • V prípade, že Vám pomáha maskér, používajte ho (hudba v sluchátkách a pod.)
Výborný film pre všetkých Tinnitusárov

Výborný film pre všetkých Tinnitusárov

Na tento film Baby driver som chcel ísť ešte v minulom roku 2017 keď prišiel do kín, len sa mi nejak nepošťastilo a pozabudol som naň. Po dlhej dobe som sa tak opäť  dostal k tomuto filmu a môžem ho odporučiť všetkým Tinnitusárom. Toto akčné krimi Edgara Wrighta...

Zopár užitočných rád pre Vás

Ako liečiť hučanie v ušiach? Užitočné rady pre Vás Dôležité je nepanikáriť! Sám podľa seba viem, že keď mi začalo pískať v ušiach, tak som spanikáril. V tom čase som bol v zahraničí a miestni lekári mi nevedeli pískanie zastaviť, tak som sa so strachom vrátil domov....